CO OČEKÁVAT,
KDYŽ CHCETE OČEKÁVAT

Fáze 1

Vyhodnocení zdravotní historie (anamnéza) , gynekologické vyšetření, ultrazvuk, protokol o cyklu, měření teploty bezprostředně po probuzení (bazální teplota), pohlavní styk v optimálním čase, hormonální analýza

Fáze 2

Spermiogram (vyhodnocující množství, počet, pohyblivost a tvar spermií) prováděný urologem, sledování cyklu pomocí ultrazvuku (děložní výstelka), hormonální analýza, pohlavní styk v optimální době.

Pokud spermiogram vykazuje abnormální výsledky, doporučuje se, aby člověk začal v této fázi po konzultaci s lékařem užívat přípravek PROFERTIL®. V mnoha případech je možné se vyhnout třetí fázi, tj. umělému oplodnění.

Fáze 3

V případě neobvyklých nálezů spermií ve druhé fázi nebo pokud má žena neprůchodné vejcovody se doporučuje umělé oplodnění (IVF).

Přípravek PROFERTIL® jako doplněk k léčbě IVF zvyšuje šance na úspěch.

Zejména je možné dosáhnout postupného zlepšování, tj. v ideálním případě lze zabránit léčbě ICSI. Léčba ICSI se doporučuje při velmi špatné kvalitě spermií (méně než pět až deset milionů na mililitr) nebo při špatné morfologii spermií (vzhled, tvar spermií).

METODY LÉČBY

Hormonální léčba Pokud je příčinou neplodnosti hormonální porucha u ženy, obvykle se začíná s hormonální léčbou. Různé léky mohou regulovat nepravidelný cyklus a vyvolat ovulaci. Pokud muž nemůže zplodit dítě, lékař v některých případech doporučí také léky. Takové léky mohou být podávány k léčbě hormonálních poruch (např. nedostatku testosteronu).
Inseminace (přenos spermií) Inseminace spočívá v tom, že lékař vstříkne čištěnou, koncentrovanou semennou tekutinu do dělohy, vagíny, děložního čípku nebo vejcovodů. Tato metoda se zvažuje, pokud je kvalita spermatu mírně narušena nebo pokud je děložní čípek tak zjizvený (kvůli infekci nebo zánětu), že spermie mají potíže se dostat do dělohy. Před inseminací je někdy nutné, aby byly vaječníky stimulovány hormony.
Fertilizace in-vitro (IVF) Při této technice je vajíčko oplodněno mimo tělo. IVF se zvažuje, pokud například vajíčko není schopné dosáhnout dělohy z důvodu srůstů v důsledku zánětu. IVF může také pomoci s těhotenstvím, pokud má žena výrůstky (myomy) v děloze nebo protilátky proti spermatickým buňkám, pokud je kvalita mužského spermatu nedostatečná, nebo dokonce pokud lékař nenajde příčinu neplodnosti.
Intracytoplasmatická injekce spermií (ICSI) Při metodě intracytoplazmatické injekce spermií (ICSI) lékař vpravuje spermie přímo do vaječných buněk. ICSI se zvažuje, když spermie nejsou schopny „samostatně“ oplodnit vajíčko, ať už v těle ženy nebo ve zkumavce. ICSI lze také zvážit v situacích, kdy žena neotěhotní, a to i přes léčbu IVF.
Operativní odebrání spermatu Odběr spermatu z nadvarlat (mikrochirurgická aspirace spermií, MESA) může pomoci, pokud jsou chámovody uzavřeny a nelze je otevřít chirurgicky nebo pokud se spermie ve vzorku spermatu nepohybují. Toto je možnost, pokud muž nemůže ejakulovat, například v případech, kdy je paraplegický nebo je po operaci nádoru. Pokud nelze provést MESA, někteří lékaři doporučují TESE (extrakce semene z varlat), kdy lékař odebere spermie z varlat. MESA a TESE jsou vždy kombinovány s ICSI.
Operace Operace může pomoci k těhotenství, pokud jsou vejcovody uzavřené nebo srůsty v břiše brání těhotenství. Chirurgové mohou někdy otevřít uzavřené chámovody, například po operaci tříselné kýly.